۳

طرح نظارت مجلس بر نمایندگان با رفع ایرادات شورای نگهبان به تصویب رسید

bbc.co.uk – طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان که با ایراد شورای نگهبان به مجلس برگردانده شده بود، در نشست علنی امروز، سه شنبه ۱۵ فروردین به تصویب نمایندگان رسید و برای تائید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شد.بر اساس طرح نظارت بر نمایندگان مجلس، نظارت بر رفتار و عملکرد نمایندگان مجلس افزایش یافته که این معیار تعیین صلاحیت آنها در آینده خواهد بود. طرح "نظارت برعملکرد نمایندگان مجلس" در سال ۱۳۸۹ از سوی ۵۵ نماینده مجلس ارائه و کلیات آن در اردیبهشت سال پیش به رغم مخالفت گروهی از نمایندگان به تصویب رسید. تهیه کنندگان این طرح، ارائه آن را در راستای "اقدام عملی" در پاسخ به سخنان آیت الله علی خامنه ای خوانده بودند. آیت الله خامنه ای، رهبر ایران نزدیک به دو سال پیش خواهان اعمال نظارت بیشتر بر کار نمایندگان مجلس شده و گفته بود: "باید یک ساز و کار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مواخذه کنید." حسین سبحانی نیا، عضو هیات رئیسه مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته است این طرح در مجلس نهم به اجرا گذاشته خواهد شد. مجلس در مهرماه سال پیش این طرح را به تصویب رساند و برای تائید نهایی به شورای نگهبان ارسال کرد اما شورای نگهبان، طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان را "خلاف موازین شرع و اصول قانون اساسی" تشخیص داد و آن را برای رفع ایراد به مجلس بازگرداند. مخالفان می‌گویند این طرح به معنای محدود کردن اختیارات نمایندگان به خصوص نمایندگان منتقد است و برای آزادی عمل نمایندگان برای اجرای وظایف خود مانع ایجاد می کند و استقلال آنها را زیر سئوال می‌برد. موافقان طرح در مقابل می‌گویند که طرح نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس، منجر به افزایش کارایی آنها شده و جلوی تخلفات احتمالی را می‌گیرد که در نهایت منجر به افزایش اقتدار مجلس می‌شود. ادامه...
تصویری از porandokht
ارسال شده توسط porandokht حدود ۷ سال پیش در بخش سیاست
راي هاي داد شده : shadow391 iranmelli porandokht

دیدگاه ها

تصویری از porandokht

porandokht حدود ۷ سال پيش گفت:

۰

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به منتقدان گفته است که نظارت مجلس بر نمایندگان به معنی مخدوش کردن وظایف نمایندگی نیست بلکه نمایندگان "در مواردی مانند تحقیق و تفحص، سئوال کردن و استیضاح آزاد هستند و این نظارت به هیچوجه نباید اخلالی در این آزادی نمایندگان به وجود بیاورد."

تصویری از porandokht

porandokht حدود ۷ سال پيش گفت:

۰

طبق این طرح، قرار است هیاتی با حضور نمایندگان مجلس تشکیل شود که این هیات مامور رسیدگی به گزارش‌های تخلفات احتمالی، از جمله "رفتار خلاف شئون نمایندگان"، اعمال "خلاف امنیت ملی" می‌شود.

تصویری از porandokht

porandokht حدود ۷ سال پيش گفت:

۰

در صورتی که تخلف نمایندگان "احراز" شود، این هیات می تواند برای نماینده مجازات تعیین کند و او را از نطق میان دستور و عضویت در کمیسیون ها و هیات رئیسه بازدارد.