۲۵

حتی اگر خدایی باشد، چرا باید او را پرستید؟

efsha.co.uk – فکر می کنم کلاس اول نظری بودم که مجبور شدم این نوشته ی سعدی را حفظ کنم: "منت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت... هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون باز می آید مفرح ذات... پس در هر نفس دو نعمت موجود است و بر هر نعمت شکری واجب..." و با این که هیچ وفت نتوانستم سعدی را دوست داشته باشم این بخش از متن، برای همیشه در ته مغزم ماندگار شد و یکی از پرسش های زندگی ام را شکل داد:" حتی اگر خدایی باشد، چرا باید او را پرستید؟"... ادامه...
تصویری از ariya7
ارسال شده توسط ariya7 ، داغ شده حدود ۹ سال قبل در بخش ادیان

دیدگاه ها

تصویری از sib

sib حدود ۹ سال پيش گفت:

۱
تو یکی از لینک های گذشته هم به این نکته اشاره کرده بود که حتی اگه خدایی وجود داشته باشه برای کسایی که بر اساس عقل و خردشون رفتار می کنن رو بیشتر از کسایی که کورکورانه بعضیارو تقلید می کنن ارزش قائل خواهد شد.
تصویری از Big Log

Big Log حدود ۹ سال پيش گفت:

۰
دلیلش واضحه، چون اگر اون رو نپرستی فلسفۀ وجودی اش از بین رفته... باور نداشتن به خدا و نپرستیدن اون تفاوت ماهوی چندانی ندارند. نمیشه به قدرت لایزال بی رقیب و همه فن حریفی فکر کرد که همینجوری از روی شکم سیری ما رو آفریده باشه و بعد هم کاری بکار ما نداشته باشه، چون این عملی بیهوده است که قاعدتا نبایست از اون سر بزنه. توصیه من به دوستانی که نمی خواهند خدایی رو بپرستند اینه که این عمل با عدم باور وجود خالق فرقی نداره، در حقیقت پرستش خالق یکتا بزرگترین کفریه که یک معتقد به خدا، میتونه بهش پایبند باشه!