۲۸

دختران ایرانی و معضلات ازدواج های غیرایرانی

sina-sepehri.blogspot.com – این جُستار اشاره ایست به ازدواج مهاجران خارجی با اتباع ایرانی بویژه ازدواج مردان افغان با زنان ایرانی، که بدون آگاهی از قوانین و شرایط موجود منجر به ایجاد آثار سوء اجتماعی و خانوادگی بویژه برای زنان ایرانی شده است. در خبرها مطلبی را دیدم تحت عنوان نوشته تکان دهنده ی*یک کارمند سازمان ملل در مشهد* که حقیقتن به غایت تکان دهنده و تاسف برانگیز بود. متاسفانه به دلایل جاهلانه ای اگر اتباع کشورهای دیگر با دختران ایرانی ازدواج کنند، از نظر قوانین جمهوری اسلامی، دختران ایرانی با از دست دادن تابعیت خود، به تابعیت کشور همسر خود در خواهند آمد. شاید، به دید برخی چنین قانونی برای کشوری که پذیرای خیل مهاجرین از کشورهای همسایه بوده است، یک ضرورت باشد. اما نکته آنجاست که این قانون نتنها مانعی بر ازدواج شرعی دختران ایرانی با اتباع بیگانه را فراهم نمی کند بلکه اگر حمایتی هم از طرف قوانین خانواده در ایران برای زنان قرار باشد اعمال شود، دیگر برای این دسته از زنان سابقن ایرانی لحاظ نمی شود. سابقن ایرانی!؟ بله، چون با قوانین فعلی ایران زنان ایرانی با ازدواج با غیر ایرانی تابعیت ایرانی خود را بصورت خودکار از دست... ادامه...
تصویری از Sepehri
ارسال شده توسط Sepehri ، داغ شده حدود ۹ سال قبل در بخش جامعه

دیدگاه ها

تصویری از liberte

liberte حدود ۹ سال پيش گفت:

۰
+ اشتباهی، این نوشته مصداق نژاد پرستی‌ و مهاجر ستیزی است
تصویری از Baker

Baker حدود ۹ سال پيش گفت:

۰
اینجا بالاترین نیست و مثبت و منفی اشتباهی معنا ندارد، اگر فکر میکنید اشتباه کردید که مثبت دادید میتوانید آنرا اصلاح کنید، کافی است بر روی منفی کلیک کنید رای مثبت شما به منفی تبدیل می شود.
تصویری از liberte

liberte حدود ۹ سال پيش گفت:

۰
میدونستم عزیز که با منفی‌ می‌شه + را پاک کرد، ولی‌ نمی‌‌خواستم منفی‌ بدم
تصویری از Sepehri

Sepehri حدود ۹ سال پيش گفت:

۰
+ اشتباهی، این نوشته مصداق نژاد پرستی‌ و مهاجر ستیزی است دوست عزیز، میشه بفرمایید چطور به این نتیجه رسیدید؟ خواهشن اینقدر سطحی نظر ندید. مشکل اصلن مهاجرت و نژادپرستی نیست. مشکل مسائلی ست که بدلیل ضعف قانون در فردای ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، ممکن است رخ دهد. ازدواج زن ایرانی با یک تبعه خارجی مساویست با اط دست دادن ملیت ایرانی، و از دست دادن ملیت ایرانی یعنی از دست دادن حمایت دولت ایران در مواقع بحرانی. طبیعیه که این مشکلات برای زنان ایرانی در کشورهای آزاد و دموکراتیک به لحاظ به رسمیت شناختن حقوق زن پیش نمی یاد (معمولن البته) ولی در کشورهایی که در آن عرف ها و سنن قبیله ای نفوذ بیشتری در اداره مملکت دارند، زنان بطور کلی و بویژه زنان ایرانی بیشتر مورد اجحاف قرار می گیرند.
تصویری از liberte

liberte حدود ۹ سال پيش گفت:

۰
حق با شماست من این نوشته را با نوشته‌ای دیگر با همین تیتر که توسط یکی‌ از سایت‌های به اصطلاح زنان پخش شده بود اشتباه گرفتم، توی اون نوشته عملا به دختران ایرانی هشدار میداد که با افغانی‌ها ازدواج نکنند و آنها را به دوری جستن تشویق میکرد، ممنون که باعث شدید بیشتر به متن دقت کنم، هرچند که تیتر و چند خط اول لینک با نوشتهٔ مورد اشارهٔ من یکی‌ بود.