۲۱

روزنامه لوموند: مرحله دوم حیات جنبش سبز در ایران آغاز شده است

babylonsky.wordpress.com – ماری کلود دکامپ،سردبير بخش بين المللی روزنامه لوموند و تحليلگر برجسته مسائل ايران و خاورميانه در شماره ۱۸ فوريه اين نشريه پرتيراژ عصر فرانسه، مقاله ای تحليلی را درباره تولد دوباره جنبش آزاديخواهی در ايران پس از نه ماه سکوت سنگين که در پی سرکوب شديد،شکنجه و اعدام بر فضای جامعه حکمفرما شده بود منتشر کرده است . ماری کلود دکامپ از تولد دوباره جنبش سبز ايران پس از سخت ترين سرکوب ها به عنوان “رستاخيز” ياد ميکند. نويسنده باسابقه لوموند مينويسد، پس انتخابات رياست حمهوری سال ۲۰۰۹ در ايران و تقلبات گسترده آن که منجر به روی کار آمدن محمود احمدی نژاد شد، جنبش سبز در ايران در اعتراض به تقلب به اعتراضات گسترده ای دست زد که در عرض چند ماه با سرکوب خشونت آميز حکومت روبرو شد، خشونتی که از نتايج آن ميتوان به اعدام بيش از ۱۰۰ تن و بازداشت و زندان بيش از ۴۰۰۰ نفر اشاره کرد. اکنون اما پس ۹ ماه سکوت سنگين، جنبش سبز ايران دگر بار به خروش درآمده و تولدی دوباره يافته است. دکامپ با شاره به تاکتيک جنبش در گذشته، يعنی استفاده از مناسبت های دولتی و مذهبی برای اعتراضات و عدم نياز به مجوز از سوی حکومت مينويسد، اکنون جنبش، در حال گذار از اين مرحله و پوست اندازی است، چناچه برخلاف سال ۲۰۰۹، اين بار و در سال ۲۰۱۱ نيازی چندانی برای يافتن مناسب های حکومتی و مذهبی نميبيند و بدون توجه به روز سالگرد انقلاب اسلامی در ۱۱ فوريه در ۱۴ فوريه (۲۵ بهمن) به عنوان همبستگی با جنبش های بيداری و آزاديخواهی کشورهای عربی به رغم هشدارهای حکومتی به خيابانها آمد ، ۲ کشته داد و ثابت کرد که حکومت تهران در استانداردهای خود درباره حمايت از انقلاب های آزاديخواهانه مردم تونس و مصر دچار تناقض های بسياری است. ماری کلود دکامپ در قسمت ديگری از اين مقاله مينويسد، هر چند مير حسين موسوی هنوز اهم خود را به طناب انقلاب و دوران طلائی آيت الله خمينی متوصل جلوه ميدهد اما تظاهر کنندگان پا را از از اين دايره فراتر گذاشته و با ديکتاتور خواندن آيت الله خامنه ای و شعار “مبارک، بن علی، نوبت سيد علی” پايه و اساس نظام را نشانه رفته است. تحليلگر باتجربه لوموند در قسمت ديگری مينويسد: گام بعدی جنبش به چالش کشيدن رکن اصلی و حياتی نظام يعنی اصل ولايت فقيه و رسيدن به يک جمهوری سکولار است. سردبير بخش جهانی لوموند معتقد است، زندگی دو بارۀ جنبش سبز تکرار تاريخ نيست چرا که جنبش خودجوش و بی ساختار سال ۲۰۰۹، اکنون و دو سال پس از آن در ۲۰۱۱ به مرحلۀ پختگی رسيده است. ادامه...
تصویری از hamseda
ارسال شده توسط hamseda ، داغ شده حدود ۸ سال قبل در بخش سیاست

دیدگاه ها

تصویری از Dahri

Dahri حدود ۸ سال پيش گفت:

۳

خوندن این مقاله به همه دوستان توصیه میشه

تصویری از Arash

Arash حدود ۸ سال پيش گفت:

۲

ممنون همصدا جان لینک بسیار بسیار مفیدی بود

تصویری از hamseda

hamseda حدود ۸ سال پيش گفت:

۲

خواهش می کنم آرش جان. ممنون از الفی جان که اینو توی فرندفید گذاشتند.

تصویری از AraM

AraM حدود ۸ سال پيش گفت:

۲

تحليلگر باتجربه لوموند در قسمت ديگری مينويسد: گام بعدی جنبش به چالش کشيدن رکن اصلی و حياتی نظام يعنی اصل ولايت فقيه و رسيدن به يک جمهوری سکولار است.
سردبير بخش جهانی لوموند معتقد است، زندگی دو بارۀ جنبش سبز تکرار تاريخ نيست چرا که جنبش خودجوش و بی ساختار سال ۲۰۰۹، اکنون و دو سال پس از آن در ۲۰۱۱ به مرحلۀ پختگی رسيده است.

++

با تشکر از همصدا و الفی عزیز