۳۰

ریشه‌شناسی واژه «قالی»

shahrbaraz.blogspot.com – متاسفانه به خاطر نبود یا ناآگاهی از دانش زبان‌شناسی در گذشته و کمبود آگاهی از ریشه‌شناسی علمی، برخی از واژه‌هایی که در زبان پارسی هستند دارای ریشه‌ی ترکی دانسته شده‌اند. همان گونه که برخی از واژه‌های پارسی دارای ریشه‌ی عربی دانسته شده‌اند. حال آن که واژه‌های مورد نظر در اصل پارسی/ایرانی بوده و پس از عربی شدن دوباره به پارسی برگشته‌اند. برای نمونه واژه‌ی «خاویار» («خایه آر» به معنای ماهی تخم‌ریز) را ترکی دانسته‌اند. (خاگینه نیز خوراکی است که از خایه یا تخم مرغ درست می‌شود.) یا واژه‌های «خاتون» و «ترخان» را که در اصل از زبان ایرانی سُغدی به زبان ترکی رفته، واژه‌های ترکی دانسته‌اند. نمونه‌ی دیگری از چنین ترکی دانستن‌ها واژه‌ی قالی است. نخست چند نمونه از کاربرد آن در ادبیات کهن پارسی نو را می‌آورم: ادامه...
تصویری از XADANG
ارسال شده توسط XADANG ، داغ شده حدود ۹ سال قبل در بخش ادب و هنر

دیدگاه ها

تصویری از kardo

kardo حدود ۹ سال پيش گفت:

۱
جالب بود ،کاشکی‌ چند تا پان گرگ هم اینجا بود بحث میکردنند !راستی‌ ما هنوز هم تو زبان کوردی همین خوری را به کار میبریم .یعنی‌ هر چند واژه کهنه است ولی‌ هیچ تغییری نکرده.
تصویری از XADANG

XADANG حدود ۹ سال پيش گفت:

۱
فکر نکنم شرایط اینجا مناسب فعالیت آن گروه باشد. فارسی (پارسی)، کردی، بلوچی و ... همه از خانواده زبان‌های ایرانی هستند که خود شاخه و شعبه‌ای از زبان‌های هند و اروپایی است. ریشه همه زبان‌ها و گویش‌های خانواده زبان‌های ایرانی یکی است. به عنوان نمونه شما در زبان بلوچی می‌توانید واژگانی را ببینید که ریشه یکسانی با پهلوی دوران ساسانی دارند.
تصویری از kardo

kardo حدود ۹ سال پيش گفت:

۱
درست می‌‌فرماید ،ولی‌ اگر همه با هم موافق باشند ،که همه لینکها سبز می‌شه و بحث زیر لینک‌ها هم چیز در حد تائید نظر همدیگر میشود ،البته روشن است که هیچ جایگاهی ندارند پان تورک‌ها را میگوم ،نه‌ آذری‌ها که از ایرانیان کهن هستند.
تصویری از XADANG

XADANG حدود ۹ سال پيش گفت:

۰
بیایند و اینجا فعالیت و بحث کنند. البته با رعایت قوانین.